Vikerkaare Top 10 postitust aastal 2016

On aeg teha kokkuvõtteid, anda uusaastalubadusi ja tegeleda klikimajandusega, nagu kogu ülejäänud elektroonne meedia. Sestap panime kokku 2016. aastal meie Facebooki lehel kõige populaarsemaks osutunud postitused (jätsime pingereast välja teemanumbrite sissejuhatused ja mujale meediasse suunavad lingid). Avastasime nii mõndagi üllatavat!

10. Mis jutt see on, et arvustusi keegi ei loe? Kristjan Pruuli hoogne ja terane analüüs Ernesto Laclau esseekogust leidis FB külastajatelt sooja vastuvõtu.

9. Head luulet armastatakse ikka, eriti kui see kõlab kenasti päevakajaliselt. Jacques’ Roubaud luuletus “Kas Le Pen on prantslane?” aitas kahtlemata paljudel vastata teistes meediaportaalides aprillikuus esitatud küsimusele, “kas Marina Kaljurand on piisavalt eestlane, et presidendiks kandideerida?”

8. Päevikud ja memuaarid on raamatupoodideski üks populaarsemaid žanre, sestap pole vast ime, et Aro Velmeti muljed valimistejärgsest New Yorgist palju klikke kogusid.

7. Septembris suri Leedu filosoof Leonidas Donskis. Tema arvustus praegu ka Eesti Draamateatris etenduvast näidendist “Väljaheitmine” osutus tema viimaseks kaastööks Vikerkaarele.

6. Parempööret kaardistav topeltnumber sisaldas muuhulgas ka ülevaadet katoliiklikke traditsionaliste häirivast “sooideoloogiast,” mis uuris, kuidas Johannes Paulus II ja Ladina-Ameerika radikaalsete katoliiklaste ideed on jõudnud Eesti uusreaktsionääride peavoolu.

5. Lisaks etnograafilistele muljetele, kogus Vikerkaar ka analüütilisemaid mõtisklusi Donald Trumpi novembrikuisest valimisvõidust. Vikerkaare toimetajate ja autorite mõtteid Trumpi tähendusest võib lugeda siit. 

4. Tore on tõdeda, et populaarsuse saavutamiseks ei ole alati vaja kirjutada revolutsioonilisi pamflette, vaid piisab ka lihtsalt heast luulest. Näidiskaasus: Jüri Kolk Vikerkaare 2016. aasta tühjuse-teemalises avanumbris.

3. Septembris alustasime vaikselt oma blogieksperimenti igakuiste lugemissoovitustega. Vist läks õnneks!

2. Aet Annisti artikkel etnilisest ilmajäetusest eesti diasporaas tabas ilmselgelt mingit närvi. Seda suvises marginaalianumbris ilmunud esseed loeti ja jagati üsna uskumatul hulgal.

1. Selle aasta kõige populaarsem artikkel tekitas üksjagu palju mõttevahetusi erinevatel FB seinadel. Loomulikult on tegemist klassikuga: Lev Trotski 1933. aastal kirjutatud “Mis on natsionaalsotsialism”, mille Vikerkaar avaldas parempöörde-numbris koos Eero Loone järelsõnaga.

Olgu eraldi esile tõstetud ka Kaur Kenderi revüü Maarja Kangro raamatust “Klaaslaps”. See link ei jõudnud küll niivõrd paljude inimeste uudisvoogu kui Trotski või Trumpiga seotud teemad, aga iga viies inimene, kes seda linki nägi, seda ka luges. Siin on nüüd teine võimalus: palun, tutvuge!

Leia veel huvitavat lugemist

Täheke
Õpetajate leht
Muusika
Kunstel
Akadeemia
Keel ja kirjandus
LR
Looming
Hea laps
Värske Rõhk
Sirp
Müürileht
TeMuKi