Vikerkaare loetuimad tekstid, 2022. Ukraina

Aastat 2022 varjutas sõda Ukrainas. Ka Vikerkaare lugejad tundsid huvi kõige Ukrainaga seotu vastu. Sedavõrd, et aasta loetuimad artiklid pärinesid pea eranditult vahemikust veebruar-mai ning puudutasid Ukrainat: sõda, poliitikat, kirjandust, ajalugu. Sestap võtame kõigepealt kokku Ukrainaga seotud populaarsed teemad ja seejärel muu materjali – mida samuti jagub.

Oksana Zabužko vahetu ja vastuoluline essee “Kas tõesti pole ilmas süüdlasi?” küsis, miks on Lääs nõnda kaua Venemaa imperialismi tähelepanuta jätnud ning kuidas on Vene imperialistlikku diskursust toitnud kirjandus, kunst, muusika. Kas Dostojevski vastutab Butša eest? See küsimus küttis kevad-suvel kirgi nii mõneski seltskonnas ja Zabužko annab sellele halastamatu vastuse.

Ajaloolane Timothy Snyder räägib intervjuus Sławomir Sierakowskile, et Putini eesmärk on taastada igavikuline Vene impeerium, ühendades Ukraina Venemaaga. Tema hinnangul viib Putini motiivide geopoliitiline või majanduslik analüüs paratamatult rappa, sest Putin näeb ennast jumaliku ülesande täitjana ning Ukraina ründamise “dramaatilist žesti” oma pärandi kinnitamiseks vajalikuna. Millised on demokraatliku Venemaa väljavaated, seda võib juba intervjuust lugeda.

Majandusteadlane Branko Milanović analüüsib oma artiklis aga Venemaa majanduslikku tulevikku. Lühikeses perspektiivis on see kehv; pikas perspektiivis samuti kehv. Sanktsioonid, sõjategevus ja rubla nõrgenemine teeb vaeseid vaesemaks, sanktsioonidest kõrvalehiilimine aga annab alust kuritegelike võrgustike esile kerkimiseks ja tugevnemiseks. Pikas perspektiivis peab Venemaa asendama senini Läänest imporditud kaupasid ning orienteerima ennast ümber itta. Mõlemad ülesanded on aga ääretult keerulised, kui mitte võimatud.

Lugeda tasub ka Maarja Kangro “Ukraina päevikut”, mis annab edasi vahetuid muljeid sõja esimestest kuudest, Timofi Gavrõlivi ülevaadet Ukraina kirjandusest poliitiliste muutuste päevil ja muidugi kõiki teisi artikleid ka.

Kuna jõulud on kohe ukse ees, on paras aeg uuendada Vikerkaare tellimust ja tellida teine ka sõbrale kingituseks. Ajakirja võib lugeda nii paberil kui ka oma lemmik e-lugeril.

Populaarseimad Ukrainaga seotud artiklid olid Vikerkaare veebis järgmised:

“Saatan” juhib maailma ehk kus on põrgu keskpaik – Mihhail Epštein
Ukraina päevik I – Maarja Kangro
Kas tõesti pole ilmas süüdlasi – Oksana Zabužko
Igatsus romaani järele – Timofi Gavrõliv
Autokraatia ja sõda – Joseph Conrad
Ukraina ja tsivilisatsioonide kokkupõrke teooria – Oliver Roy
Putini lõppeesmärk – Timothy Snyder
Sõda Ukrainas ja üldkehtivad väärtused – paneelarutelu
Putin elab ajaloolistes analoogiates ja metafoorides – Ivan Krastev
Venemaa majanduslikud väljavaated – Branko Milanovic
Despoodi nõrkus – Stephen Kotkin
Putini sõda – Sergei Kovaljov
Ilma taevata – Natan Dubovitski

Leia veel huvitavat lugemist

Täheke
Õpetajate leht
Muusika
Kunstel
Akadeemia
Keel ja kirjandus
LR
Looming
Hea laps
Värske Rõhk
Sirp
Müürileht
TeMuKi