10-11/2020

TEISTKÜMNENDAD Eestis: ajakirjandus, asendus- & päriselu, avalik ruum, feminism, film, fiskaalpoliitika, hipsterland, idee & ideoloogia, keskkonnapoliitika, kodanikuühiskond, kirjastamine, kunst, luule, novell, populism, rahvatervis, rohepesu, Soome sild, Tartu vaim, teater, usuelu, uusvaimsus, Vene kaart & vähemus – Martin Ehala, Tiit Hennoste, Anders Härm, Rainer Kattel, Eha Komissarov, Henri Kõiv, Mikko Lagerspetz, Andrei Liimets, Martin Luiga, Mikael Raihhelgauz, Ringa Raudla, Riina RaudneJohanna Ross, Tõnis Saarts, Joosep Susi, Meelis Süld, Keiu Telve, Terje Toomistu, Marko Uibu, Tauno Vahter, Laura Vilbiks, Keiu VirroVIKERGALLUP. Mart Kanguri, Maarja Kangro, Sveta Grigorjeva, Jüri Kolgi luulet; Heinsaare, Krulli, Vadi, Ivanovi, Mudlumi, Matsiniproosat. “Eesti novelli 2020” ja “Sinise sarvedega looma” arvustused.  

Sisukord

Avaldatud artiklid

Vene vähemusest slaavi substraadiks

Vene vähemusest slaavi substraadiks

Viimase kümne aasta jooksul on Eesti vene keelt kõneleva elanikkonna olemus muutunud tõenäoliselt rohkem kui eelneva kahekümne aasta jooksul kokku. Tõuke selleks arenguks andis kahtlemata pronksiöö. Pronkssõduri teisaldamine oli samm, mis oleks võinud viia vene kogukonna etnilisele ja poliitilisele mobiliseerumisele. Kardeti, et võib tekkida tugev protestimeelne vene erakond ühes radikaalsete…
10-11/2020

Päriselu juurde tagasi tulles…

Päriselu juurde tagasi tulles…

Õppisin tollal 10. klassis ja püüdsin olla „kultuurne“. Laenasin raamatukogust kohusetundlikult kaasaegset eesti luulet, lugesin kodus või bussis tublisti läbi, viisin tagasi. Ostsin Apollost Värskeid Rõhke. Tõtt-öelda, miski sealt eriti ei kõnetanud. Enamik loetud tekstidest meenutas hullunud enter-klahviga klaviatuuril kiirelt viksitud blogipostitusi. Aga kes olin mina, et kirjandusteaduse alal doktoriväitekirju…
10-11/2020

Luule: Kontrollitult turbulentne

Luule: Kontrollitult turbulentne

H. Sovale
1. Ajalooliselt põlistab eesti luulelugu tugev kesktõukejõud (erinevalt näiteks meie lähinaabritest) – põlvkonnad vastanduvad eelmistele, luulevälja määravad nooremapoolsed loojad. Nõnda on toimunud raputavad uuendused, mis omakorda peegeldavad mõnd varasemat kirjutamislaadi. Viimane kümnend on ses mõttes erandlik. Kui nullindate heterogeenne luule kujutas endast kahetist reaktsiooni – ühelt poolt üheksakümnendate maskimängust,…
10-11/2020

Novell: Kirjanik on naljakas olla

Novell: Kirjanik on naljakas olla

Viimasel ajal on novell püünele tõusnud. Just eelmise kümnendivahetuse paiku, 2009. aastal hakati lisaks Friedebert Tuglase nimelisele novelliauhinnale välja andma ka August Gailiti nimelist auhinda, millega tunnustatakse kahe aasta kõige nipernaadilikumat novelli. Alates 2018. aastast kirjastatakse eraalgatusel iga-aastast kogumikku „Eesti novell“, mis näib tahtvat tabada koguni kahte kärbest ühe hoobiga.…
10-11/2020

Eesti kui idee ja ideoloogia

Eesti kui idee ja ideoloogia

Eesti 21. sajandi teise kümnendi peamiseks arenguks on kapitalismi kui peamise poliitilise alustõe esmalt vaikne ning siis üha häälekam taandumine. Kui pärast 2008. aasta finantskriisi ei olnud sugugi kindel, mis asub vabaturuusu asemele, siis viimase paari aastaga on eelkõige läbi EKRE võimuletuleku jõuliselt esile kerkinud eestlase kui liigi säilitamise vajadus.…
10-11/2020

Uus vaimsus

Uus vaimsus

Religioonileiges Eestis on just uue vaimsusega seostatavad uskumused ja praktikad nautinud suhteliselt suurt populaarsust. Uue vaimsuse maastik on aga ka ise pidevas muutumises: viimast kümnendit iseloomustab peavoolustumine ja professionaliseerumine, uute levikanalite ja võrgustike kinnistumine ning kasvav globaalsus.
Uus vaimsus on lai katustermin eri vaimsetele, alternatiivsetele, esoteerilistele uskumustele ja praktikatele. Uue vaimsuse…
10-11/2020

Uuk

Uuk

Ühel heal päeval sai Arturil ja Helenil linnaelust kõrini ja nad asusid maamaja otsima. Nad ei vajanud oma ellu enam põnevust. Hoopis vaikust ja rahu otsisid nad peale aastaid kestnud pealinna melu. Peale pikemaid kuulutuste sirvimisi ja tuliseid vaidlusi jäi abielupaar pidama teatel, kus pakuti müüa maja Lääne-Eestis, Nõva lähedal…
10-11/2020

Ajakirjandus: Kriis kahe kriisi vahel

Ajakirjandus: Kriis kahe kriisi vahel

Ajakirjandus on korraga kultuur ja äri ning selle tõttu on seal viimase kümnendi piire kerge panna. See on ajakirjandus kahe suure kriisi vahel. 2008. aastal hoo sisse saanud majanduskriis alustas ja 2020. aasta koroonakriis lõpetab. Ja kui lähemalt vaadata, siis on ka kümnendi ajakirjanduse eripära üsna kergesti kaardistatav. Reklaamiraha kadumine,…
10-11/2020

Filmikunst ja kommertskino sünd
Mammut nimega “Tõde ja õigus”

Filmikunst ja kommertskino sünd

Vaata millise mätta otsast tahes, Eesti film tegi viimase kümnendiga läbi tohutu arengu. Veel nullindate lõpus kiruti aeglust ja ängi, nõrgavõitu stsenaariume ja raha nappust. Nüüd kirutakse ainult nõrgavõitu stsenaariume ja raha nappust. Nali naljaks, kurta on õige vähese üle, eriti sellise ajalise võrdluse korral. Edust kõnelevad nii subjektiivselt soojad…
10-11/2020

Vene kaart ja Must Notsu

Vene kaart ja Must Notsu

Võrgulehekülg Wikileaks vahendas omal ajal detaile erakonna Res Publica peasekretäri Ott Lumi vestlusest USA saatkonnas 2006. aasta sügisel.[1] Lumi olla rääkinud, et tollal veel ühinemisprotsessis olevate Res Publica ja Isamaaliidu kampaania tulevastel, 2007. aasta kevade parlamendivalimistel keskendub väärtustele ehk Eesti „kommunistlikust ja Vene minevikust täieliku lahtimurdmise“ teemale. Mõni rahvuskonfliktipõhine „vahejuhtum…
10-11/2020

Kirjastamine: Pikk toibumine pohmakast

Kirjastamine: Pikk toibumine pohmakast

Nii nagu uus mood või revolutsioon ei teki päris tühja koha pealt, on ka Eesti 2010. aastate kirjastamiselu enim defineerinud hetk pisut varasemast ajast. Kui pärast üsna korralikku jõulumüüki laekusid 2009. aasta jaanuari müügiandmed, oli selge, et majanduskriis oli jõudnud ka kirjastamisse. Terve eelmise sügise oli räägitud pangandusega seotud probleemidest, kuid…
10-11/2020

Hipsterland ja simulatsioon

Hipsterland ja simulatsioon

Mäletan, et 2000. aastate alguses toimus Viljandis Ugala teatris üks ümarlaud/konverents vms üritus kultuuri, keskkonnakaitse ja ühiskondlikel teemadel, kuhu oli kutsutud esinema ka Jüri Mõis. Ei mäleta, kas ta oli toona ikka veel Tallinna linnapea või enam mitte (pigem vist mitte), kuid igatahes teatas Mõis seal rõõmsalt, et kuna tema…
10-11/2020

Rohepesu ja kliimadiskursus

Rohepesu ja kliimadiskursus

Istun murul keset Arvamusfestivaliks üles löödud Paide Vallimäge ja kuulan arutelu tehnoloogia mõjust ökoloogilisele jalajäljele. Teiste seas võtab laval sõna ka Telia Eesti tehnoloogiajuht, kes kiidab ettevõtte initsiatiivi kaardistada kogu oma ökoloogiline jalajälg. Ent väga kiiresti avastas Telia, et ligikaudu 97% nende jalajäljest asub väljaspool nende ettevõtte piire – keskkonnamõju…
10-11/2020

Teater: Füüsilisest virtuaalseks

Teater: Füüsilisest virtuaalseks

Kümme aastat on teatrimaastikul lühike aeg. Samas mahub just ligikaudu sellisesse ajavahemikku näiteks omanäolise katsetaja Cabaret Rhizome’i eluiga (rajati 2009, praeguseks on tegevus sisuliselt lõppenud); vaid pisut kauem tegutses üks Eesti teatripildi olulisemaid suunajaid, Teater NO99 (2005–2019); autoriteatri mõiste juurutamisele kaasa aidanud Tartu Uus Teater ühes oma peamise eestvedaja Ivar…
10-11/2020

Rahvatervise areng

Rahvatervise areng

Lõppenud aastakümme rahvatervises küttis kirgi ja andis õppetunde, kuid polnud võib-olla nii tulemuslik, kui võinuks loota. Õpitud ja ette võetud on palju sellist, mis toetava poliitilise tahte, oskuste ja püsiva rahastuse korral võiks töötada, kuid nende tegurite kokkuviimine on olnud pigem lühiajaline joovastav üllatus kui reegel.
Keskmine oodatav eluiga sünnimomendil oli…
10-11/2020

Virtuaalne feminism

Virtuaalne feminism

„Kas naine väljendas konkreetse „EI-ga“, et ta ei soovi, et teda rööbastele lükatakse?“
„Ja kui ütleski „ei“, kas sama sõnumi andis ka tema kehakeel? Mida peab mees tegema olukorras, kus naine ütleb „ei“, aga tema keha kisendab „lükka mind rongi ette“?“
„Tänapäeva näitsikud ise riietuvad väljakutsuvalt, kust peab mees aru saama, et…
10-11/2020

Keskkonnapoliitika suundumused

Keskkonnapoliitika suundumused

Mida tegid Eesti riik ja ühiskond keskkonna intensiivistuva komplekskriisi tingimustes Issanda aastatel 2010–2015? Nagu teame, on Eesti kohad regiooni statistilistes keskkonnakahjutabelites võrdlemisi kõrged – fossiilkütus, mida me energeetikas kasutame, on üks saastavamaid, samuti oleme esireas metsaraie intensiivsuse poolest. Ka sekundaarsetes küsimustes, nagu ülepakendamine, poepinna hulk inimese kohta või liha osakaal…
10-11/2020

Usuelu

Usuelu

„Issanda juures on üks päev nagu tuhat aastat ja tuhat aastat nagu üks päev,“ seisab apostel Peetruse II kirjas (2Pt 3: 8). Kas kümme aastat on usuelus tõesti pikem aeg kui inimliigi eksistents või on see hoopis napp veerandtund?
Kirikuelus tundub kümnend tõesti pigem lühike ja väheste muutuste aeg, ja seda…
10-11/2020

Dogmast vabaks? Fiskaalpoliitika areng

Dogmast vabaks? Fiskaalpoliitika areng

Aastad 2010–2019 tõid Eesti fiskaalpoliitikas kaasa olulisi muutusi. Kui kümnendi algust iseloomustas veel kasinusmeetmete rakendamine ja mõneti kramplik kinnihoidmine tasakaalus eelarve ideest, siis kümnendi lõpuks on fiskaalpoliitika üldine orientatsioon muutunud nüansirikkamaks. Järjest rohkem on hakatud eelarvepoliitikat nägema kui ühte võimalikku instrumenti majanduse stabiliseerimisel ja majandustsüklite liigse võnkumise leevendamisel. Eesti valitsuse…
10-11/2020

Populism, polariseerumine ja neoliberalismi mõranemine

Populism, polariseerumine ja neoliberalismi mõranemine

Kui võrrelda poliitikaelu nullindatel praegu lõppeva kümnendiga, tundub, nagu oleksid astunud võrdlemisi vaiksest kirikust kirevale ja kärarikkale laadaplatsile, kus on värve, mitmekesisust, rahvapärasust ja ka senitundmatuid riske.
Iseloomustades 2010. aastate arenguid täpsemalt, võiks välja tuua neli peamist trendi ja märksõna: populismi tõus, kasvav polariseerumine, neoliberaalse ideelise dominandi taandumine ja multiplex maailmakorra…
10-11/2020

Kodanikuühiskond

Kodanikuühiskond

Kas mäletate veel seda maikuu päeva kümme aastat tagasi, kui Saku Suurhallis oli õhk ootusärevusest paks? Ühed lootsid ja teised kartsid, et nende silme all luuakse uus erakond. Loomulikult pidid esimesed pettuma ja teised said kergendatult hingata, kui teater NO99 juht Tiit Ojasoo saatis „Ühtse Eesti“ lõppvaatust jälgima tulnud publiku…
10-11/2020

Vikergallup: eesti kirjandus 2010–2019

Vikergallup: eesti kirjandus 2010–2019

Jah, kuuldused Vikergallupi surmast on osutunud mõneti enneaegseks. Jätnud küll vahepeal vaatluse alt välja 2018. ja 2019. aasta raamatud, püüame seda veidi tagantjärele heastada kümnendigallupiga.
Niisiis seekord tahtsime teada, mis oli kriitikute meelest parim eesti kirjanduse uudisteos ja mis parim debüüt aastail 2010–2019. Vastavalt oli üksjagu teistsugune ka küsitletutering: küsisime nüüdsest…
10-11/2020

Vikerkaar 10-11 2020

Vikerkaar 10-11 2020

Luule
BERTOLT BRECHT  Ühel korral mitme seast Saksa keelest tõlkinud M. V.
HASSO KRULL  Tänapäeva askees
MART KANGUR  *vaipa tõmmatakse…; *kell kaks hakkavad…; *olen ma juba öelnud?…; *kõik tuleb tagasi…; *poeedid ja sõdurid…; *lõpuks saavad kõik…
MAARJA KANGRO  Kodune tsüklike
SVETA GRIGORJEVA  *su ema ei osta…; *jälle üks poiss…;  *oma täpset vanust…; *jalge vahelt voolab…;…
10-11/2020

Vikerkaar