$menuu_nimi: Telli_menuu $submenu_hover: 1 $submenu_direction: horizontal
$menuu_nimi: Ulemine_menuu $submenu_hover: $submenu_direction: horizontal
Eesti kunsti ajalugu. Kd 1: 1100–1520. Autorid: Arvi Haak, Ants Hein, Indrek Jets, Villu Kadakas, Eero Kotli, Merike Kurisoo, Ivar Leimus, Kersti Markus, Marika Mägi, Anu Mänd, Riina Rammo, Anneli…
Filosoofilisi fragmente Küsimus inimesest on tõusnud meie ajastu põhiküsimuseks. Mitte niivõrd küsimus inimese olemusest, vaid inimeseks olemisest – tema rollist, piiridest ja vastutusest maailmas. Meie senine arusaam inimesest on põhiosas…
Kurat on kristliku kujutlusilma keskne tegelane. Kuigi tema sünniloo lätted on piiblis, on kurat suuresti varakristlike kirikuisade leidus.[1] Teispoolse olendina võis kurat ennast näidata väga mitmel moel, ta võis ilmuda…
Kõige hämmastavam ja õõvastavam praeguses ökoloogilises kriisis on tõsiasi, et peamine hävitustöö elukeskkonna kallal on toimunud mõne viimase kümnendi jooksul ehk siis ajajärgul, mil kõigil, kes vähegi teada tahtsid, oli…
Mõistesse „ajalugu“ on vaikimisi sisse kirjutatud täpsustus „inimajalugu“, ajalugu tegeleb vaid inimeste minevikuga, kõik ülejäänud möödanik kuulub nn loodusloo (natural history) valdkonda, mis on loodusteaduste pärusmaa. Kuigi ajaloolased ei ole…
7. veebruaril suri suur kirjandusteadlane, mõtteloolane, humanist ja kultuuride vahendaja Tzvetan Todorov. Meenutagu teda vestlus 1999. aastast.
Kui tahta rääkida digihumanitaariast, peab esmalt küsima, kas see on üldse olemas või mida selle all mõista. Seni viimase digihumanitaaria käsiraamatu koostajad kirjutavad oma eessõnas põhjendatult, et “on endiselt vaieldav,…
Traditsioonilisest konservatismist eristab (uus)reaktsionäärsust ennekõike radikaalsus ja revolutsioonilisus (isegi kui vasturevolutsiooni võtmes). Konservatismi kõige sügavam probleem on uusreaktsionääri silmis soov vältida suuri muutusi ja põlistada olemasolevat. See on andnud alust…
Semiootikal on Eestis teadagi auväärsed traditsioonid, algupärane eestikeelne semiootika on kummatigi kaunis hiline nähtus. Aastase vahega ilmunud Peeter Toropi ja Mihhail Lotmani vastsed teosed esindavad eesti semiootilise mõtte praegust silmapiiri;…
Marek Tamm Kolmandal ringil Kalev Kesküla, “Elu sumedusest” “Olgem vaimsed, aga saagem ka lihaks!”[1] “Hingel kodu ei olegi. Kodu on ihul – mullas.”[2] Ma avastasin selle raamatu sisu alles…
Marek Tamm, Märt Väljataga Rahvusülene kirjandus, kriitika ja raamatuturg “Mis räägib tõlkimise kasuks? Teaduse progress rahvusvahelises plaanis (ladina keel, Leibnizi universaalne keel). Mineviku suurteoste pedagoogiline väärtus. Vabanemine omaenda keele eelarvamustest…
Marek Tamm Kellele kuulub Eesti ajalugu? Sissejuhatavaid märkmeid Eesti ajalugu on olnud enamasti mitte-eestlaste üles ja ümber kirjutada. Meie ajalookirjutus sündis koloniaalkirjanduse rüpes, kui preester Henrik pani 1220. aastatel siinsele…
Marek Tamm Stiilne vestern suurtel teemadel Rein Raud, “Vend” Nimetusse väikelinna saabub laia kübara ja lehviva mantliga nimetu mees… Igaüks, kes on vaadanud vesterne, oskab oletada, mis juhtuma hakkab: rida…
Kasutame küpsiseid seadme teabe salvestamiseks ja ligipääsuks selle andmetele. Kui nõustute selle tehnoloogia kasutamisega, võimaldab see meil töödelda sirvimiskäitumist ja teie harjumusi sel saidil. Küpsistest keeldumine võib negatiivselt mõjutada mõningaid funktsioone ja võimalusi.